Style urzadzenia mieszkania: Styl skandynawski

Style urzadzenia mieszkania: Styl skandynawski

sty 08

Style urzadzenia mieszkania: Styl skandynawski

Do niesamowicie popularnych rodzajów stylizacji domowych obiektów mieszkalnych zaliczyć należy bardzo chętnie od dawien dawna wybierany styl skandynawski. Jest to mieszkanie gustowne, eleganckie, ale jednocześnie nietracące w zupełności na swej praktyczności czy funkcjonalności. Celem takiej kompozycji stylistycznej okazuje się przede wszystkim połączenie elegancji z użytecznością wnętra. Podstawą okazuje się tu biel, jakiej jest pełno wszędzie. Chodzi o to, aby wykreować wnętrze jak najbardziej obszerne, rozległe, z dużą ilością światła i przestronnością. Niemniej jednak nie zapominajmy, że wybór stosownych mebli, dodatków, akcesoriów uzupełniających czy materiałów wykończeniowych a także odcieni tychże materiałów wykończeniowych pozwala nierzadko na stworzenie wizualizacji bazującej na przestronności nawet, kiedy wnętrze przez nas aranżowane do przestronnych obiektów nie należy.

Wybiera się często jako tworzywo wykończeniowe i budulcowe oczywiście szlachetne drewno naturalne. Ogólnie w stylu skandynawskim chodzi przede wszystkim o to, ażeby wnętrze było bardzo klimatyczne, nastrojowe i przy okazji przytulne. W związku z tym ekologiczne, w pełni naturalne elementy jak najbardziej są do tego przydatnym elementem. Pokrywane jest owe drewno z kolei farbą do drzewa, jak z reguły jest transparentna, aby zachować naturalny odcień drewna na widoku. Jeszcze jedna kwestia to zabudowa meblowa – jest ona częściej robiona na specjalne zamówienie, jednolita i wbudowana w ściany, co z resztą jest dużo bardziej nowoczesnym wariantem niż przykładowo meble wolnostojące, porozstawiane z osobna. Styl skandynawski w szczególności nadaje się znakomicie do aranżowania zarówno sypialni, jak także przede wszystkim przytulnego salonu oraz przestronnej kuchni w innowacyjnym wydaniu.

Jeżeli kuchnia jest osadzona w stylu skandynawskim, to przede wszystkim jej fronty powinny być jasne, a także sprzęty maja z reguły jasną obudowę, co jest znakiem rozpoznawczym tego stylu aranżacyjnego. Musimy także pamiętać o tym, że skandynawskie kuchnie praktycznie zawsze wyposażone są w spiżarnie, nawet niekoniecznie jako osobne pomieszczenia obok lokalu kuchennego, co gównie jako obiekty częściowo wydzielone na przestrzeni roboczej, czyli w kuchni. Ponadto salon ma centralny punkt w postaci kanapy – najczęściej ciemnej kolorystycznie dla charakterystycznego kontrastu, ale mimo wszystko efektownie przykrytej ładnym, przytulnym i miłym w dotyku kocem bądź narzutą. W oknach wnętrz skandynawskich, które są zazwyczaj bardzo obszerne znajdują się delikatne, swawolne firany i zasłony.

koncentrator tlenu
- autor artykułu